Beyoğlu'nun En Güzel Abisi

Yazar: Ahmet Ümit
Yayınevi: Everest Yayınları
Sayfa: 418
Tür: Türkiye Roman


İnceleme
2018/07 3 dk 1638

"GÜCE DEĞİL, ADALETE İTİBAR ETMEK LAZIM."

Kentsel dönüşüm adı altında tarihimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi yok etmeye devam ediyoruz. Her ne kadar dünyanın büyük şehirleriyle yarışır yükseklikte ve teknolojide binalara sahip olsak da sadece paraya değer veren insanlarımız sayesinde bu toplumlardan geri kalıyoruz ne yazık ki.

Kim bilir, belki de bu hale gelmemize neden olan şey, geçmiş hükümetlerden beri süregelen hatalı politikalar ile kardeşçe yaşadığımız insanlara düşman gözüyle bakmamız ve onların lanetini üzerimize çekmemizdir.

İşte; "Beyoğlu'nun En Güzel Abisi” de, İstanbul'un orta yerinde bir garabet haline dönüşen güzelim Tarlabaşı'nı ve geçmişte bu toprakları terk etmek zorunda kalan insanların hikâyesini anlatır bize.

Yine fonda Müzeyyen Senar vardır ve karlı İstanbul sokaklarını sözleriyle ısıtır. Temiz kalpli ve gözü pek polislerimiz Başkomser Nevzat ve ekibi Ali ile Zeynep de çözülmesi zor bir cinayetle karşımızdadır.

beyoğlunun en güzel abisi
NEVZAT BAŞKOMSER BİR MAFYA ÇEKİŞMESİNİN ORTASINDA

Yılbaşı gecesi Tarlabaşı'nın arka sokaklarında polisler bir erkek cesedi bulur. İnsanı kendisine hayran bırakacak kadar yakışıklı bir erkektir Engin Akça. Ustaca nişan alınarak atılmış ve kalbine saplanmış bir bıçakla öldürülmüştür.

İsviçre'deyken birlikte uyuşturucu işleri yaptığı dayısı öldürülünce İsviçre ve İtalyan mafyasından kaçarak Türkiye'ye zorunlu dönüş yapmıştır Engin. Artık Tarlabaşı'nın karanlık sokaklarında karanlık işler yapan ve on dokuz yeğeni tarafından korunan Kara Nizam'ın adamı olmuştur. Tarlabaşı'nda yapılacak kentsel dönüşüm için hem Nizam adına hem de Nizam'dan habersiz kendi adına apartman toplamaktadır.

Barbut İhsan, Kara Nizam'ın en büyük hasmı ve Tarlabaşılılar Kulübü ismi altında kumarhane olarak işletilen yerin sahibidir. Kendisini çocukluktan beri seven Çilem'i zorla elde ettiği için Nizam'a ve ona yardım eden Engin'e karşı dinmeyen bir öfkesi vardır.

Titiz Tarık, Engin'i öldürmek üzere tutulmuş bir kiralık katildir ancak çıkan çatışmada kendisini kimin tuttuğunu öğrenemeden öldürülür.

Azize, Neşe Pavyonda konsomatris olarak çalışan bir kadındır. Görenleri kendisine âşık edecek bir güzelliğe sahiptir. Engin ile birbirlerini sevmektedirler. Zengin ve yakışıklı erkek avcısı Jale bu iki âşığın arasında sürekli pürüz çıkmasına sebep olur. Engin, Jale'den aldığı paralarla kendi adına aldığı apartmanları gelecek güvencesi olarak görür ve Azize'ye biraz daha süre vermesini, sonra buralardan kaçıp gideceklerini söyler.

Sadri, Neşe Pavyonda klarnet çalan bir Bulgar göçmenidir. Bir kaza sonucu ölen kardeşine benzediği için Azize'nin başına bir şey gelsin istemez ve onu koruyup kollar.

Saltanat Süleyman, güçlü kuvvetli bir sokak kabadayısıdır. Kumarda Engin'e kaptırdığı ve sermayesi olan 3 kadından dolayı ondan nefret eder.

Nazlı, Ferhat Çerağ Kültür Merkezi'nde kimsesiz çocuklara ve kadınlara yardım eden bir hayırseverdir. Babasından kalan apartmanlardan yüklü bir gelir elde etmiştir ve tüm vaktini toplum yararına harcamaktadır. Özellikle Gezi Parkı olaylarında polislerin yaraladığı gençlere, gaz fişekleri nedeniyle uzuvlarını kaybeden çocuklara kendi imkânlarıyla sıhhi yardım ulaştırmıştır. Yine babasından kalan ve yeni bir merkez daha açmak istediği binada Kara Nizam'ın kulübü olan Öztarlabaşılılar Kulübü bulunmaktadır. Kara Nizam'ı buradan çıkmak için bir türlü ikna edemez.

Başkomser Nevzat ve ekibi tüm bu zanlılarla defalarca kez görüşmüş, tüm ayrıntıların üzerinden defalarca kez geçerek olası her senaryoyu değerlendirmiştir. Ancak Başkomser Nevzat'ın karısı ve kızının katilinden sonra ilk kez bir katili daha bulamamışlardır. Ta ki bir akşam yemeği için toplandıkları Zeynep'in evinde, ailesinin anlattıklarından sonra, gözlerinin önünde duran o gerçeği fark edene kadar.

beyoğlunun en güzel abisiArka Kapak

Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayet... Tarlabaşı'nın arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek. Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbul'un en gözde yeri olan Beyoğlu'nun hazin hikâyesi.

Karanlık... Soğuk havayla iyice ağırlaşan bir karanlık. Uzaklardan şarkılar geliyor kulağına, neşeli kadın çığlıkları, ayarını yitirmiş sarhoş naraları, biri küfrediyor belki ana avrat, belki ağlıyor biri hıçkıra hıçkıra, belki biri sessizce ölüyor bu gürültünün, bu hengâmenin ortasında. Umurunda değil. Hepsinden sıyrılmış, sadece öfke...

Nereye gittiğini bilmeden yürüyor, nefret tarafından kuşatılmış olarak. Kıskançlık denen o canavar, çelikten pençesine almış yüreğini, habire sıkıyor. "Kadınlar," diyor bir ses zihninin derinliklerinden... "Kadınlar, onlarla oynayamazsın... Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun." Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün... Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. "Kadınlar," diyor o ses yine, "Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder."

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Aşkımız Eski Bir Roman Yeni

Ahmet Ümit

Ahmet Ümit'in edebiyat dünyasına kazandırdığı o meşhur karakteri Başkomser Nevzat'ın kahramanı ol ...

Card image cap
Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik

Yaşar Kemal

Üç Anadolu Efsanesi, üç türkü, üç mücadele, üç yiğit, üç güzel, üç aşk... Bir at, bir saz, bir ge ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız
  • Benim de cok severek okudugum bir kitapti.

    2018-08-27 11:52:15

Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com